pestil

Pestil nasıl saklanmalı?

Gümüşhaneden fıstıklı pestil

Gümüşhane Cevizli KömeSatın aldığınız pestilin tazeliğini ve aromasını uzun süre muhafaza etmesini istiyorsanız uygun koşullarda saklamanız gerekiyor. Çok sayıda kişi pestili mutfakta muhafaza etmeyi tercih ediyor. Ancak pestil kesinlikle nemsiz bir ortamda muhafaza edilmelidir. Bu nedenle mutfak saklamak için uygun bir ortam değildir.  Bunun yerine evinizin daha kuru bir yerinde muhafaza etmenizde fayda var. Aksi halde küflenmesi kaçınılmaz olur.

Bu durumda kendinizi, pestil küflenir mi ya da pestil bozulur mu gibi sorulara yanıt ararken bulabilirsiniz. Mutfakta sürekli olarak yemek pişiyor ve aynı zamanda musluk daimi olarak kullanılıyor. Siz farkında olmasanız da bu durum mutfağın nemli bir ortama dönüşmesini beraberinde getiriyor. Oysa nem, pestilden kesinlikle uzak tutmanız gereken en önemli unsurdur. Uygun koşullarda muhafaza edildiğinde uzun süre tazeliğini koruyabilecek bir gıda olan pestili nemli ortamda tutmak kısa zamanda küflenmesine ve bozulmasına neden olur.

Aynı zamanda pestil  güneş görmeyen, serin bir yerde saklanmalıdır. Bir kap içerisine koyarak ağzını kapatmanız sertleşmesini önleyeceği için bu gıdayı muhafaza ederken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir. Pestilin buzdolabına konmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak buzdolabına koymadan önce temiz bir kağıda sarmalısınız. Çünkü bildiğiniz gibi buzdolabının içerisinde yüksek oranda nem bulunur. Nem de pestilin bozulmasına sebebiyet vereceği için korumak amacıyla kağıt kullanmanızda fayda var.

Pestil çeşitlerini buzdolabına koymadan önce sardığınız kağıda yapışmaması için fırın kağıdı kullanmaya özen gösterin. Halk arasında yağlı kağıt olarak da bilinen fırın kağıtları buzdolabının içerisinde bulunan nemin pestile ulaşmasını engeller. Bununla birlikte pestile yapışmayacağı için rahatlıkla tüketebilirsiniz. Mükemmel bir koruma sunuyor olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Pestili porsiyonlara böldükten sonra her bir porsiyonu ayrı olarak fırın kağıdına koyun. Sonrasında buzdolabı poşetine koyarak poşetin ağzını da sıkıca kapatın. Pestili buzdolabının kapak bölümünde ya da yumurtalık bölümünde saklamaya özen gösterin. Bunun nedeni buzdolabının kapak bölümünün soğukluğunun daha düşük olmasıdır. Böylece aşırı soğuk nedeniyle pestilin sertleşmesini de engellemiş ve harika bir önlem almış olursunuz.

Pestil Derin Dondurucuya Konur mu?

Elbette pestili derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz. Hatta kısa sürede tüketeceğiniz  miktardan çok daha fazla pestil satın aldıysanız derin dondurucuda muhafaza etmenizde fayda var. Öncesinde pestili tek öğünlük parçalara ayırın ve her birini yine temiz bir kağıda sararak bir kap ya da poşet içerisine koyun.

Derin dondurucuda sadece tüketeceğiniz miktarı çıkarın. Tamamını çıkardıktan sonra yeniden derin dondurucuya koymanız bu gıdanın bozulmasına neden olur. Pestil derin dondurucuya girdikten sonra, ikinci kez asla konmamalıdır!

Bu durumu dikkate alarak porsiyonlara ayırarak pestili saklamanızda fayda var. Kuru ve güneş görmeyen herhangi bir yerde pestili uzun süre saklayabilirsiniz. Mutlaka derin dondurucuda ya da buzdolabında saklamanız gerekmiyor. Ancak bu yolu tercih etmeniz, pestili daha hijyenik bir şekilde muhafaza etmenizi de sağlamış olur.

Türkiyenin her yerine kargo ile Direk Gönderim

One thought on “Pestil nasıl saklanmalı?

  1. hidayet.uyar15 dedi ki:

    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir