pestil

Pestil nasıl saklanmalı?

Satın aldığınız pestilin tazeliğini ve aromasını uzun süre muhafaza etmesini istiyorsanız uygun koşullarda saklamanız gerekiyor. Çok sayıda kişi pestili mutfakta muhafaza etmeyi tercih ediyor. Ancak pestil kesinlikle nemsiz bir ortamda muhafaza edilmelidir. Bu nedenle mutfak saklamak için uygun bir ortam değildir.  Bunun yerine evinizin daha kuru bir yerinde muhafaza etmenizde fayda var. Aksi halde küflenmesi kaçınılmaz olur.

Aynı zamanda pestil  güneş görmeyen, serin bir yerde saklanmalıdır. Bir kap içerisine koyarak ağzını kapatmanız sertleşmesini önleyeceği için bu gıdayı muhafaza ederken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir. Pestilin buzdolabına konmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak buzdolabına koymadan önce temiz bir kağıda sarmalısınız. Çünkü bildiğiniz gibi buzdolabının içerisinde yüksek oranda nem bulunur. Nem de pestilin bozulmasına sebebiyet vereceği için korumak amacıyla kağıt kullanmanızda fayda var.

Pestil Derin Dondurucuya Konur mu?

Elbette pestili derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz. Hatta kısa sürede tüketeceğiniz  miktardan çok daha fazla pestil satın aldıysanız derin dondurucuda muhafaza etmenizde fayda var. Öncesinde pestili tek öğünlük parçalara ayırın ve her birini yine temiz bir kağıda sararak bir kap ya da poşet içerisine koyun.

Derin dondurucuda sadece tüketeceğiniz miktarı çıkarın. Tamamını çıkardıktan sonra yeniden derin dondurucuya koymanız bu gıdanın bozulmasına neden olur. Pestil derin dondurucuya girdikten sonra, ikinci kez asla konmamalıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir