pestil

Pestil Çeşitleri Nelerdir?

Pestil pek çok farklı meyveden yapılabilen bir gıda olma özelliği taşıyor. Pestil çeşitleri de hangi yörede yapıldığına  bağlı olarak değişebiliyor. Meyvelerin haşlanması ve sonrasında ideal kıvama getirilmesi, serilerek kurutulması şeklinde hazırlanan pestil, sağlığa olan faydaları bakımından her mutfakta olması gereken gıdaların başında geliyor. Elbette pestil yapımı bir uzmanlık ve emek gerektiriyor. Pestil, mevsiminde toplanan meyvelerle yapıldığında çok daha lezzetli bir hal alabiliyor.

Malatya’da bol miktarda kayısı yetiştirildiği için pestil genellikle kayısı meyvesi kullanılarak hazırlanıyor. Üzüm ise genellikle Ege Bölgesi’nde yetiştirildiği için bu bölgede yapılan pestillerde üzüm sıklıkla kullanılıyor. Dut ise pek çok bölgede yetişen meyvelerin başında geliyor. Türkiye’nin hemen her yerinde dut pestili yapıldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda erik de pestil yapımında sıklıkla kullanılıyor. Toplandıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde tüketilmesi gereken erik ziyan olmaması için çoğu zaman pestile dönüştürülüyor. Bu sayede eriğin faydalarından istifade etmek de mümkün hale geliyor. Ancak tüm bunların yanı sıra pestil dendiğinde akla ilk gelen Gümüşhane’dir. Türk patent enstitüsü tarafından tescillenen Gümüşhane pestilini satın almak ise artık çok kolay.

Sitemizden sipariş vermeniz durumunda pestil çeşitlerini yöresinden yani Gümüşhane’den temin etmiş oluyorsunuz. Hızlı ve kolay bir şekilde sipariş verebilir ve sepetinize pestil çeşitlerinin yanı sıra  köme çeşitlerinden de ekleyebilirsiniz.  Tüm yıl boyunca düşük fiyat politikası uyguladığımız için minimum bütçe ayırmanız bu lezzetli atıştırmalığı sahip olmanız için yeterli oluyor.

Gümüşhane'den Dut Pestili

One thought on “Pestil Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir