Ana sayfa » Yöresel Tatlar

Gösterilen sonuç sayısı: 17


Marmelat Çeşitleri

Taze veya kuru meyvelerin rendelenmesi suretiyle elde edilen marmelatlar meyve özlerinden yapılan tamamen doğal tatlı mahiyete sahip gıdalardır. Marmelat çeşitleri ise oldukça geniş bir yelpazeye sahip olarak pek çok farklı meyve kullanılarak üretilebilmektedir. Anadolu’nun yöresel lezzetlerinden olan marmelatlar, meyvelerin besleyici değerleri korunarak üretiliyor olduğundan, insan sağlığına olumlu yönde birçok özel etki sağlar.

Marmelat çeşitleri çoğunlukla keçiboynuzu, kuşburnu, kızılcık, şeker pancarı, gibi meyvelerden üretiliyor olmakla birlikte güçlü bir antioksidan etkisi gösterir. Dolayısıyla özellikle enfeksiyon oluşumundan kaynaklanan sağlık sorunlarının giderilmesi konusunda alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Düzenli ve rutin olarak tüketilmesi halinde ise marmelat çeşitleri genel bağışıklık sistemini güçlendirerek dışarın gelen olumsuz etkilere karşı bağışıklık sistemini korur.

Gümüşhane Kuşburnu Marmelatı

Gümüşhane Kuşburnu Marmelatı, Gümüşhane’nin meşhur kuşburunlarının doğal olarak toplanması ve doğal işlemlerden geçmesi sonucunda elde edilmektedir. Gümüşhane’nin dünyaca ünlü olan kuşburnu meyveleri lezzet bakımından da ağızda hoş bir dokunun hissedilmesini sağlar. Özelliklerde kahvaltılarda çok sık tüketilen kuşburnu marmelatı, içerik bakımından oldukça besleyici özelliklere sahiptir.

Gümüşhane Kuşburnu Marmelatı, içeriğinde pek çok farklı mineral ve vitamine ev sahipliği yapmaktadır. Bu zengin içeriği ile sindirim sistemine bağlı gerçekleşen sağlık sorunlarının giderilmesinden kas ve eklemlerden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavi edilme sürecinde aktif bir rol oynar.

Dut Pekmezi Faydaları

Kansızlık sorunu yaşayanlar ve yeterli düzeyde alyuvar hücresi üretimi gerçekleştiremeyen bünyeler için pekmezler doğal bir ilaç niteliğine sahiptir. Özellikle dut pekmezi kan üretimi konusunda son derece etkili çözümler üretiyor olmasının yanı sıra gösterdiği etki ile kan yapıcı bir özellik göstermektedir. Aynı zamanda ülser sorunlarında da sahip olduğu içeriği ile dut pekmezi faydaları ön plana çıkar.

Dut pekmezi faydaları arasında bulunan tüm etkenler düşünüldüğünde özellikle çocukların sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmeleri ve yetişkinlik sürecine adım atabilmeleri adına pek çok yarar olanağı sağlar. Çocukların zeka gelişimleri hususunda doğrudan katkılar sunan dut pekmezi, ağız ve boğaz sağlığının korunabilmesi adına da destekleyici bir etkiye sahiptir.

Pancar Pekmezi Faydaları

Özellikle kış mevsiminde yaşanan hastalıklara karşı önemli düzeyde olumlu bir koruyucu etkisi bulunan Pancar Pekmezi faydaları bakımından da geniş yelpazede yarar içermektedir. Gribal enfeksiyonlar ve nezle gibi geçici ve dönemlik sağlık sorunlarına karşı insan sağlığının muhafaza edilebilmesi adına birçok farklı olanak sağlıyor olmasının yanı sıra insan vücudunun kuvvetli ve dinamik olabilmesine de doğrudan katkı sağlar.

Düzenli ve rutin olarak tüketilmesi durumunda Pancar Pekmezi faydaları daha açık bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda özellikle tüketilmesinden sonra vücudun sıcak tutulması ve vücut ısısını arttırma konusunda etkisi bulunması kış aylarında vazgeçilmez bir pekmez çeşidi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Keşfedilmiş en güçlü demir kaynağı olan pancar pekmezi demir eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunları konusunda da destekleyici bir besin kaynağıdır.

Kuşburnunun Faydaları 

Pek çok farklı formda tüketilmesi mümkün olan kuşburnu nasıl tüketilirse tüketilsin insan sağlığının korunabilmesi adına düşünüldüğünden çok daha fazla faydaları bulunmaktadır. Kolesterolü düşüren etkisiyle günümüzde kolesterol tedavisinde aktif olarak kullanılan kuşburnunun faydaları arasında bulunan diğer yararlar arasında kalp krizi riskini azaltıyor olması oldukça dikkat çekicidir.

Bununla birlikte kuşburnun faydaları arasında önleyici bir başka etki de felç geçirme riskini düşürüyor olmasıdır. Eklem iltihabı sorunlarına da çözüm üreten kuşburnu genel bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi misyonuna da sahiptir. Cilt bakımından da kullanılan kuşburnu Vitamin C bakımından da adeta bir vitamin deposudur.