yoresel

Üzüm Pestili Nasıl Yapılır?

Pestilin yapımında pek çok farklı meyve kullanılabiliyor. Bunlardan biri de üzüm pestili ve yapımı kolay gibi görünse de kıvamını ve lezzetini tutturmak o kadar kolay olmuyor. Yine de denemek isteyenler için tarifi aktaralım. Malzemeler 1 kilo üzüm, 3 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı nişasta ve 1 çay bardağı su! Malzemeler hazırsa yapımına başlayalım.

Üzümleri temizledikten sonra süzgeç içerisine koyun ve bardak altı ya da benzeri bir malzeme ile ezerek suyunu çıkarın. Altına kap koymayı unutmayın çünkü bize üzümün posası değil suyu lazım. Bu suyu ocağa koyarak kaynatın. En az 15 dakika kaynaması gerekiyor. Bu zaman zarfında bir başka kapta şeker, su ve nişastayı iyice karıştırın.

Üzüm Pestili Yapımı

Kaynayan suyu ocaktan alın ve ilk sıcaklığını atana dek bekleyin. Ardından diğer kapta hazırladığınız karışımı kaynattığınız ve sıcaklığını atmasını beklediğiniz üzüm suyuna ilave edin. Yeniden iyice karıştırarak kaynatın. Sonrasında temiz bir beze bol miktarda nişasta sürün ve bu karışımı beze dökerek yayın. Kuruduktan sonra tüketebilirsiniz.

Üzüm pestili de kendine has bir lezzete sahip olsa da pestil dendiğinde akıllara gelen asıl dut pestili oluyor. Çünkü pestil tadını asıl veren meyve duttur. Gümüşhane’de dalından toplanan dutlarla üretilen ve geleneksel tarifle hazırlanan dut pestiline siz de sahip olabilirsiniz. Saatlerce pestil yapmakla uğraşmak yerine pestil.net adresinden sipariş verin, ayağınıza kadar gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir