marmelatlar

Süt Reçeli Faydaları Nelerdir?

Fındıklı Süt reçeli

Gerçek adı “dulce de leche” olan süt reçeli aslında İspanyol mutfağının vazgeçilmez bir lezzetidir. İspanya’dan tüm dünyaya yayılan bu özel lezzet ülkemizde de sevilerek tüketiliyor. Sadece birkaç malzeme ile yapılabiliyor olması da bu lezzeti benzerlerinden ayırıyor. Peki, süt reçeli faydaları neler? Neden uzmanlar süt reçelini özellikle çocukların tüketmesini tavsiye ediyor?

Öncelikle süt reçelinin tam bir kalsiyum deposu olduğunu belirtelim. Gelişim çağında olan çocukların tüketmesi işte bu nedenle tavsiye ediliyor. Çocukların kemik gelişimine çok büyük katkıda bulunuyor. Saatlerce kaynatılarak yapılan süt reçelinin sadece bir kaşığında bile bol miktarda kalsiyum var. Kemik erimesini önleme gibi önemli bir özelliği bulunduğundan kadınların menopoz dönemi sonrasında düzenli olarak tüketmesi tavsiye ediliyor.

Süt Reçeli Kalsiyum ve Fosfor Deposu

Kalsiyumla birlikte yüksek oranda fosfor da içeren süt reçeli diş sağlığı açısından da oldukça faydalı bir gıdadır. Sıklıkla dişleriyle ilgili sorun yaşayanlar bu problemden kurtulmak için her sabah birkaç kaşıt süt reçeli tüketebilir. Sadece 100 gr süt reçeli içerisinde 350 mg potasyum bulunuyor. Aynı zamanda 129 mg sodyum ve 22 mg magnezyum da içeriyor.

Vitamin yönünden de son derece zengin olan süt reçelinde A, C, D, B6 ve B12 vitaminler bulunduğundan vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşılama noktasında önemli bir gıda! Özellikle dalgınlık ve unutkanlık sorunu yaşayanlar düzenli tüketimle bu sorunlardan kurtulabilir. Süt reçelini mutfağınızdan eksik etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir