pestil

Şeftali Pestili Nasıl Yapılır?

Şeftali pestili yapımı son günlerde daha fazla sayıda kişinin ilgisini çekmeye başladı. Şeftali pestili tarifi için en doğru adrestesiniz. Öncelikle şeftalileri güzelce yıkayın ve küçük parçalar halinde doğrayarak bir tencereye koyun. Üzerine az miktarda su ekleyin ve iyice yumuşayana kadar pişirin. Pişmesinin ardından şeftalileri mikserden geçirin. İçerisine az miktarda nişasta ve eğer ihtiyacı varsa biraz daha su ekleyerek yeniden kaynatın. Hazırladığınız bu karışımın muhallebi kıvamında olması gerekiyor. Bu kıvamı yakaladıktan sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

İkinci aşamada hazırladığınız karışımı  temiz bir bez üzerine ince bir tabaka halinde serin. Kuruduğunda bezden kolaylıkla çıkarmak için bez üzerine az miktarda nişasta da serpebilirsiniz. Güneş gören bir yere koyarak iyice kurumasını beklemeniz gerekiyor. Tamamen kuruduktan sonra  bezden kaldırın, istediğiniz ölçülerde kesin nemsiz, kuru bir yerde muhafaza edin. Eğer bezden çıkarmakta zorlanırsınız benzin arka tarafını hafifçe ıslatabilirsiniz. Şeftali pestili kalori değeri gayet makul olan gıdalardan biridir. Bu nedenle gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Şeftali pestili yapımında en önemli unsur kıvamı yakalamaktır. Bu kıvamı yakalamak için uzun uğraşlar vermek yerine, sitemizden sipariş verin! Bu sayede en lezzetli pestil çeşitlerini yöresinden temin etmiş olursunuz. Gümüşhane’de geleneksel tarih kullanılarak hazırlanan pestil çeşitleri sitemiz üzerinden satışa sunuluyor. Sipariş vermeniz halinde en kısa sürede seçtiğiniz pestil ya da köme çeşitleri kapınıza kadar geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir