pestil

Pestilin Tarihçesi

Geleneksel lezzetlerimiz arasında en çok sevilenlerden biri de pestil oluyor. Peki, pestilin geçmişi hangi yılara uzanıyor? Osmanlı döneminde de pestil var mıydı? Pestil kelimesinin kökeni nedir? Bu ve benzeri soruların yanıtları aslında pestilin geçmişinin son derece köklü olduğunu anlamamızı sağlıyoruz. Özellikle Gümüşhane’de artık başlı başına bir sektör haline gelen pestil, sandığımızdan çok daha eski dönemlerde de yapılıyordu.

Öncelikle pestilin ilk kez ne zaman yapıldığının halen bilinmediğini aktaralım. Ancak tahminler, meyvelerin kışın da tüketilebilir olmasını sağlamak adına kaynatılmaya başlandığı ve sonrasında da uzun ömürlü bir gıda elde edebilmek için pestil haline getirilerek saklanması yönünde! Pestil kelimesinin resmi kayıtlarda ilk defa geçtiği yıl ise 1500’lü yıllardan da önce hazırlanan Osmanlı Kanunnameleri oluyor. Bu da Osmanlı döneminde de pestilin yapıldığını ve tüketildiğini ortaya koyuyor. Ancak Osmanlı Kanunnamelerinde pestil “bestil” olarak geçiyor. Bir diğer kayıt da Evliya Çelebi tarafından 1680 yılından önce kaleme alınan Seyahatname’de yer alıyor. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde pestil bugünkü yazılışı ile yani bestil değil, “pestil” şeklinde kullanılmış. Kelime ise İtalyanca pastillo kelimesinden alıntı!

Gümüşhane’de üretilen pestil çeşitlerine ulaşmak artık çok kolay! İnternetin sağladığı faydalardan istifade etmek isteyenler online sipariş sitemiz üzerinden sipariş verenler en lezzetli ve en taze pestil çeşitlerinin kapısına kadar gelmesini sağlayabiliyor. Uygun fiyatlarla Gümüşhane pestili satın almak için doğru adres Pestil.net!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir