nasıl

Pestil Sarması Nasıl Yapılır?

İçi fındık ezmeli , dışında hindistan cevizli pestil sarmasıGümüşhane’nin benzersiz lezzetlerinden biri olan pestil sarması halk arasında fındık ezmeli sarma  adıyla da biliniyor. Günün herhangi bir saatinde tüketilebilen,  içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde sağlık için de son derece faydalı olan  pestil sarması kıvamını tutturmanın zor olduğu atıştırmalık çeşitleri arasında yer alıyor. Lezzetli bir pestil sarması yapabilmeniz için  mutfakta bir hayli tecrübeli olmanız gerekiyor.  Ancak yine de bir deneme yapmak isterseniz kalem sarma  olarak da adlandırılan pestil sarmasının tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 kg dut
  • 2 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • 3 yemek kaşığı buğday nişastası
  • Fındık

Hazırlanışı

Hazırlık aşamasında öncelikle Gümüşhane sarması yapmak için kullanacağınız meyveleri yıkayın. Ardından meyvelerin çekirdeklerini dikkatli bir şekilde ayıklayın ve çekirdekleri ayıklanmış olan meyveleri bir tencerenin içerisine koyarak üzerine 4 ila 4 buçuk bardak su ekleyin. Pestil sarması her ne kadar  yapılışı emek isteyen ve kıvamını tutturmanın zor olduğu gıda çeşitleri arasında yer alsa da hazırlık aşaması bir hayli kolay. Sadece meyveleri yıkayarak çekirdeklerini ayırmanız yapılış aşamasına geçmeniz için yeterli oluyor.

Yapılışı

Tencereye koyduğunuz ve üzerine su eklediğiniz meyveleri iyice yumuşayana kadar kaynatmanız gerekiyor. Hangi meyveyi tercih ettiğiniz ve meyvenin cinsine bağlı olarak  kaynatma süresi değişebilir. Ancak genellikle ve meyvelerin 30 ila 40 dakika arasında iyice piştiğini ve yumuşadığını söyleyebiliriz. Ancak siz yine de süreye bağlı kalmayın ve meyveleri sıklıkla kontrol ederek iyice yumuşayana kadar bu karışımı kaynatmaya devam edin. Meyveler çatal ile edilecek kıvama geldiğinde ocağı kapatın ve karışımı  ilk sıcaklığını attıktan sonra blendırdan geçirin.

Ardından nişasta ve şekeri bu karışıma ekleyerek karışımı yeniden kaynatmaya başlayın. Sadece birkaç dakika kaynatmanız, kıvam alması için yeterli olacaktır. Ardında  karışımı fırın kağıdının üzerine ince bir tabaka halinde dökün. İyice kuruyana kadar bekleyin. Kurumasının ardından sevdiğiniz fındıkları üzerine dökerek rulo formunda sarın. İstediğiniz büyüklükte keserek rahatlıkla tüketebilirsiniz.  İşte sarması için bu kadar uğraş vermek yerine sitemizden sipariş verebilir ve çok kısa bir süre içerisinde kapınıza kadar ulaşmasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir