pestil

Pestil Nasıl Saklanır?

Satın aldığınız pestilin tazeliğini uzun süre muhafaza edebilmesi için uygun koşullarda saklamalısınız. Serin, güneş görmeyen, kuru bir yerde tutmak en ideal saklama şeklidir.  Pestili özellikle nemden korumanız gerekiyor. Nemli ortam pestilin küflenmesine, bozulmasına ve kokmasına neden olabilir. Pestili buzdolabında saklayabilirsiniz. Fakat saklama kabı ya da poşet içerisine koymadan önce mutlaka hijyenik bir kağıda sarın.

Kağıt pestilin buzdolabında kurumasını önlerken aynı zamanda buzdolabındaki nemin pestile ulaşmasını da engeller. Pestili buzdolabının yumurta gözünde ya da kapak kısmında saklamaya özen gösterin. Bu bölümler daha az soğuktur ve pestilin çok soğuk kaynaklı sertleşmesini önler. Burada kritik olan nokta pestilin sürekli ısı değiştirmesini önlemenizdir. Buzdolabına koyduğunuz pestilden sadece tüketeceğiniz miktarı çıkarın. Tümünü çıkarıp sonra kalanı yeniden buzdolabına koymak doğru bir yöntem değil.

Pestil Derin Dondurucuda Saklanır mı?

Elbette pestili derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Ancak az önce söz ettiğimiz husus bu noktada da geçerlidir. Derin dondurucudan çıkardığınız pestilin buzu çözülür. Sonrasında yeniden derin dondurucuya koymamanız gerekiyor. Aksi halde ürünün bozulmasına yol açarsınız. Bunu önlemek için pestili tek öğünlük parçalara ayırın ve her bir parçayı ayrı olarak derin dondurucuya koyun. Tüketeceğiniz miktarı çıkardığınızda kalan pestilin buzunun çözülmesini de engellemiş olursunuz.

Pestili buzdolabı ya da derin dondurucuya koymayacaksanız mutfakta muhafaza etmeyin. Mutfak evin diğer alanlarından daha nemlidir. Yemek pişerken çıkan buhar bile ortamdaki nem seviyesini yükseltir.

Şehirdeki en lezzetli pestil ürünlerimizi incelediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir