pestil

Pestil Köme Neyden Yapılır?

Pestil ve kömenin yapılışında en çok dut ve üzüm kullanılır. Ancak Gümüşhane’de yani yöresine yapılan pestil ve köme çeşitlerinde daha çok dut kullanılıyor. Bunun nedeni Gümüşhane’nin ikliminin dut yetiştirmeye uygun olması ve bu nedenle bol miktarda dut yetiştirilmesidir. Pestil ve köme yapımında yörelere göre farklı meyveler de kullanılabiliyor.

Erik, kayısı, incir, kaçiboynuzu gibi meyve çeşitlerinden de hazırlanabilen bir gıdadır. Pestil ve köme sade olarak hazırlanabildiği gibi ceviz ve fındıkla da hazırlanabiliyor. Erik ile hazırlanan pestil ve köme daha çok İç Anadolu Bölgesi’nde üretilirken üzümden yapılanlar da tahmin edebileceğiniz gibi Ege Bölgesi’nde üretiliyor. Kısacası her bölgede bol bulunan meyve hangisiyse, pestil ve köme yapımında da o meyveler kullanılıyor.

Pestil ve Kömenin Anavatanı Gümüşhane!

Ancak asıl pestil ve köme lezzetini almak isteyenler tercihini Gümüşhane’de üretilen ve dutla yapılan ürünlerden yana kullanıyor. Dutların mevsiminde toplanması ve bekletilmeden hemen üretime alınması nedeniyle bu yörenin tescilli olan ve coğrafi işaret alan pestilinin kömesinin lezzeti bambaşka! Diğer yörelerde yapılanlardan çok daha uzun süre taze kalabilmesi de bundan kaynaklanıyor.

Zengin seçenek yelpazesi sunması sayesinde herkesin kendi damak tadına uygun olan ürünleri tüketebilmesi mümkün oluyor. Pestil.net adresinden online sipariş vererek bu yöresel lezzetin kendi yöresinde hazırlanarak kapınıza kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. Artık Gümüşhane pestil köme tüm Türkiye’ye bir tık kadar yakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir