köme, pestil

Pestil Köme Nedir?

Pestil ve köme dut, üzüm, erik, keçiboynuzu, incir, kayısı gibi meyvelerden hazırlanan, besleyici ve mineral yönünden zengin olmasıyla ön plana çıkan gıdalardır. Ülkemizde en çok üzüm ve duttan hazırlanan bu gıdalar tüm yıl boyunca sevilerek tüketiliyor. Gümüşhane pestili ve kömesi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir. Köme halk arasında sucuğa benzetildiği için cevizli sucuk olarak adlandırılıyor. En az pestil kadar çok tüketilen cevizli sucuk lezzetli olmasıyla da dikkat çekiyor.

Köme hem sade hem de pikolalı ya da cevizli olarak üretilebiliyor. Herkesin kendi damak tadına uygun bir seçim yapabileceği bu ürün grubunda pek ok farklı seçenek tüketicilere sunuluyor. Çocukların da severek tükettiği atıştırmalıklardan biri plan cevizli sucuk yani köme çeşitlerinin uygun koşullarda muhafaza edilmesi durumunda tazeliğini uzun süre koruması da bu gıda çeşitlerini benzerlerinden ayırıyor. Pestil çeşitleri de yine kendine has lezzeti ile yediden yetmişe herkesin severek tükettiği atıştırmalıklardan biri olma özelliğini koruyor.

Bu lezzetleri yöresinden temin etmek de mümkün! Gümüşhane’de yıllar öncesinin tarifi korunarak, en leziz ve en taze meyvelerle hazırlanan pestil ve köme çeşitlerini sadece tek tıkla sofranıza kazandırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece Online sipariş sitemizden sipariş vermeniz olacak! Sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalık satın almak için en doğru adres Pestil.net! Ürün seçenekleri azalmadan siz de tercihinizi yağın ve siparişinizi verin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir