köme, nasıl

Orcik Nedir? Orcik Nasıl Yapılır?

Anadolu’da yöresel lezzetler arasında en çok tercih edilen atıştırmalıklardan biri orcik adıyla da bildiğiniz  cevizli sucuk oluyor.  Daha önce duymamış olanlar orcik nedir ya da orcik nasıl yapılır gibi soruların yanıtını merak ediyor.  Aslında orcik herkesin yakından tanıdığı cevizli sucuğa halk arasında verilen isimlerden biridir. Özellikle Elazığ yöresinde cevizli sucuk, orcik ismi ile anılıyor.  Bunun yanı sıra bazı Anadolu köylerinde de cevizli sucuk yerine orcik isminin tercih edildiğini görebiliyoruz.

Cevizli sucuğun anavatanı aslında Gümüşhane’dir.  Bu nedenle orcik nasıl yapılır sorusunun yanıtı için yönünüzü Gümüşhane yöresine çevirmenizde fayda var.  Yüzyıllar öncesinde uygulanan geleneksel yöntem hiç bozulmadan bugün de halen uygulanıyor ve özellikle ceviz gibi önemli bir gıdayı yılın her mevsiminde tüketebilmek için  cevizli sucuk yapımına devam ediliyor. Artvin çevresinde ise orcik ya da cevizli sucuk değil köme ismi kullanılıyor.

Orcik Nasıl Yapılıyor?

Orcik, hem dut hem de üzüm gibi farklı meyvelerle yapılabilen gıdalardan biridir.  Öncelikle kullanılan meyvenin suyunun çıkarılması gerekiyor.  Meyveler ne kadar taze olursa mevsiminde toplanırsa hazırlanan cevizli sucuk yani orcik de o kadar lezzetli oluyor. Meyve suyu  çıkarıldıktan sonra 15-20 dakika boyunca kaynatılması gerekiyor. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra ilk sıcaklığını vermesi için dinlenmeye alınıyor.

Başka bir kapta nişasta ve şeker  su ile karıştırılıyor ve bir bulamaç kıvamına alana dek karıştırma işlemi devam ediyor. Bazı yörelerde nişasta yerine un da eklenebiliyor.  Bu karışım kaynatılan meyvenin suyuyla yeniden karıştırılıyor ve ardından yeniden kaynatma işlemine geçiliyor. Bulamaç kıvamını alana dek kaynatılan karışım soğumaya bırakılıyor. Sonrasında ise bu leziz karışımın cevizle buluşması için ceviz ipe diziliyor.

Cevizin etrafının bu karışımla kaplanması sağlanıyor ve kuruması için bir süre bekletiliyor. Kuruduğunda ise tüketime hazır hale geliyor ve günün herhangi bir saatinde rahatlıkla tüketilebiliyor. Besleyici ve sağlıklı olmasının yanı sıra doyurucu bir gıda olması da cevizli sucuk çeşitlerini benzerlerinden ayırıyor. Çocukların da rahatlıkla tüketebildiği orcik için online sipariş sitemizden sipariş verebilir ve kısa sürede kapınıza kadar ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir