nasıl

Muska Pestili Nasıl Yapılır?

Lezzeti kadar şık duruşuyla da iştahları kabartan üçgen pestil  aslında her yerde mutlaka bulunması gereken atıştırmalıklardan biridir. Özellikle sıklıkla misafir ağırlayanlar için harika bir ikramlık seçeneği olan bu lezzet, günün her saatinde açlığınızı bastırmak ya da tatlı krizlerinizi leziz bir atıştırmalıkla atlatmak için tercih edebileceğiniz bir gıda…  Lezzetinin şahane olması kadar içerdiği vitamin ve minerallerle sağlığa büyük faydalar sunuyor olması da bu lezzeti benzerlerinden ayırıyor. Eğer evde muska tatlısı  yapmayı düşünüyorsanız kıvamı tutturmanın bir hayli zor olduğu tüyosunu şimdiden sizinle paylaşalım. Israrcı olanlar için hemen tarif bilgisini aktarıyoruz!

Malzemeler

  • 1 kilodan biraz da hava fazla üzüm ya da dut
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1 çay bardağı su
  • Çekilmiş fındık

Hazırlanışı

Günlük aşamasında öncelikleri kullanacağınız meyveleri iyice yıkayın ve kaynatacağınız tencereye koyun. Bu aşamada meyvelerin süzgeçte iyice süzülmesini sağlamanız sulu kalmaması adına büyük önem taşıyor. Muska pestili tatlısını yapma aşamasına geçmek için meyveleri yıkamanız ve tencerede hazırlamanız yeterli oluyor.

Yapılışı

Hazırladığınız meyvelerin içerisine suyu ekleyerek kaynatmaya başlayın. Meyveler çatalla edilecek kıvama gelene kadar kaynatma işlemine devam etmeniz gerekiyor. Genellikle bu süre 30 ila 40 dakika arasında değişiyor. Ancak seçtiğiniz meyvelerin cinsine bağlı olarak daha uzun süre kaynatma işlemini yapmanız gerekebilir. Bu nedenle düzenli olarak meyvelerin ne kadar yumuşadığını kontrol etmenizde fayda var. Tamamen yumuşamasının ardından temiz bir tülbent yardımıyla meyvelerin posası alabilir ve iyice suyunu çıkarabilirsiniz.

Sonrasında içerisine diğer malzemeleri de ekleyin ve iyice karıştırın. Hemen ardından bu  karışımı yeniden kaynatmaya başlayın. Yaklaşık 10 ila 15 dakika kaynatmanız iyice kıvama almasını sağlamanız için yeterli olacaktır. Kaynadıktan sonra ilk sıcaklığını atmasını bekleyin ve fırın kağıdının üzerine ince bir tabaka halinde karışımı sererek kurumaya bırakın. Kuruması 2 ila 3 gün sürebilir. Sürekli kontrol edin ve kuruduğunda içerisine çekilmiş fındıkları koyarak muska şeklinde sarın.  Muska tatlısında kıvamı yakalamak son derece önemli! Bu nedenle mutfakta saatlerce uğraşmak yerine sitemizden sipariş vererek bu lezzetin kapınıza kadar gelmesini hemen şimdi sağlayabilirsiniz.

Gümüşhaneden Muska Pestili kargo ile gönderim

Kapat

Hindistan Cevizli Pestil Sarması 1 kg

77,00 
Yeni
Kapat

Antep Fıstıklı Muska

95,00 189,00 
Yeni
Kapat

Fındıklı Muska

47,50 95,00 
Yeni
Kapat

Hindistan Cevizli Muska

39,00 78,00 
Yeni
Kapat

Kadayıflı Muska

39,00 78,00 
Kapat

Muska Tatlısı 1 kg

72,00 
Yeni
Kapat

Dışı Antep Fıstıklı Muska

54,50 109,00 
Kapat

Sultan Fıstık Dolama 1 kg

195,00 
Kapat

Pestil Sarması 1 kg

75,00 
Kapat

Sultan Ballısı 1 kg

72,00 
Kapat

Fındıklı Atom Pestili 1 kg

74,00 
Yeni
Kapat

Sultan Fıstık Dolama 500 gr

97,50 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir