Kuru Yemiş

Kuruyemiş Çeşitleri ve İsimleri

Kuruyemiş Çeşitleri ve İsimleri

Kuruyemişler sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer aldığı gibi farklı tatlılarda hamur işlerinde kullanılır. Bu nedenle neredeyse her evde kişilerin damak zevkine hitap eden kuruyemiş çeşitleri bulunur. Kuruyemişler bireylerin tüketeceği kadar taze alması gerekir. Aksi halde çok fazla miktarda kuruyemiş çeşitleri alınması zamanla bayatlamaya neden olur ve israfa sürükler. Bu nedenle kuruyemişler tüketilecek kadar alınmalı ve taze, organik, özenli şekillerde paketlenen kuruyemişler tercih edilmelidir.

Kuruyemişler düşük kalorili, yüksek besin değerine sahip olan yiyecek kategorisinde yer alır. Özellikle kişilerin damak zevkine uygun farklı kuruyemiş çeşitleri birleştirilerek karışık kuruyemişler tercih edilir. Ülkemizde organik, sağlıklı, taze ve özenli gönderim yapan yer pestil.net olarak bilinir. Ürünler hijyenik koşullarda elde edilir ve paketlenir. Aynı zamanda hızlı ve sorunsuz gönderimi ile birçok tüketicinin güvenini kazanmayı başarmıştır. İnternet üzerinden alınan kuruyemişler taze olmalı, son kullanım tarihlerine dikkat edilmeli ve özenli şekilde gönderimi önem taşımaktadır.

Kuruyemişler hem lezzetli tarifleri denemek için hem de tek başına tüketilebilir. Ülkemizde en çok tüketilen kuruyemişler arasında fındık, çekirdek, ceviz, badem, kaju, leblebi, Siirt fıstığı, fıstık, antep fıstığı olarak sıralanabilir. Kişilerin dengeli şekilde kuruyemiş tüketmesi gerekir. Özellikle şeker, mide hastalıklarına sahip olanlar, hamile ya da emziren kişiler kuruyemiş tüketmeden doktorlarına danışmalı ve günlük yiyecekleri kuruyemiş miktarlarını öğrenmelidir.

Kuruyemiş Fayda ve Zararları

Genel olarak besin değeri yüksek, düşük kalorili olan kuruyemişler bazı bireylere iyi gelmeyebilir. Son zamanlarda besin alerjilerinde kuruyemişlere de rastlanmaktadır. Kişi kuruyemişi tükettiğinde cildinde kaşıntı, kızarma, mide yanması gibi şikâyetler varsa tüketmemelidir. Aynı zamanda diyabeti olan kişiler içeriğinde yoğun şeker olan kuruyemişleri yememesi gerekir. Kuruyemişlerin faydaları şunlardır:

  • Vücuttaki kötü kolesterolün düşmesini sağlayarak kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
  • Kan şekerini düzenler ve kişileri tok tutarak zayıflamasını sağlar.
  • Kalp rahatsızlıklarını, krizlerini önlemede etkilidir.
  • Cilt, saç, tırnakların güçlenmesi, sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Yaşlanma etkilerinin geciktirilmesini sağlayarak kişilerin daha canlı, genç görünümüne yardımcı olur.
  • Kuruyemişler içerdikleri vitaminler sayesinde bağışıklık güçlendirerek kişileri hastalıklara karşı korur.
  • Hafıza kuvvetlendirmesinde ve konsantrasyon artırılmasına yardımcı olur.

KAPIDA ÖDEME KOLAYLIĞI İLE GÜMÜŞHANE'DEN DİREKT KARGO

PESTİLİN ANAVATANI GÜMÜŞHANE'DEN DİREKT KARGO

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.