pestil

Köme Nasıl Saklanır?

Gümüşhane de Cevizli köme, diğer yörelerde cevizli sucuk

Köme çok hassas bir gıda olmadığından muhafaza etmek uzun uğraş gerektirmiyor. Güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde saklamaya özen gösterin. Nem, köme, cevizli sucuk ya da orcik gibi gıdaların kısa sürede bozulmasına neden olur. Bu yüzden kömeyi muhafaza ederken özellikle nemden korumanız gereklidir. Bu nedenle mutfakta nem oranı yüksek olduğundan evin başka bir alanında saklamanızı tavsiye ederiz.

Köme Buzdolabında Saklanır mı?

Elbette köme buzdolabında da muhafaza edilebilecek bir gıdadır. Ancak buzdolabının nemi kömenin bozulmasına neden olabilir. Buzdolabının neminden korumak için temiz bir kağıda sarmanız ve sonrasında ağı kapalı bir saklama kabına koymanızda fayda var. Buzdolabınızın yumurtalık ya da kapak kısmında saklamanız soğuk kaynaklı sertleşme riskini de azaltır.

Bu arada dilerseniz kömeyi derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Ancak buzu çözüldükten sonra yeniden derin dondurucuya koymanız ve kömenin sürekli ısı değiştirmesine neden olmanız da bozulması için yeterli bir nedendir. Derin dondurucuya koymadan önce porsiyonlara ayırmanız ve ayrı ayrı kağıda sararak bir poşet ya da saklama kabına koyduktan sonra derin dondurucuya koyun.

Bu sayede sadece tüketeceğiniz kısmını çıkarmış, buzdolabında ya da derin dondurucuda olan kömenin ısı değiştirmesini engellemiş olursunuz. Kömeyi açıkta bırakmanız sertleşmesine neden olur. Olabildiğince cam kavanoza ya da bir saklama kabına, ağzı sıkıca kapalı olarak şekilde koymanız ve bu şekilde muhafaza etmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir