nasıl

Kayısı Pestili Nasıl Yapılır?

Kayısı pestili yapmak son derece kolay birkaç aşamada tamamlanıyor gibi görünse de gerçek bir pestil lezzetini yakalamanın zor olduğunu bilmelisiniz. Özellikle lezzet ve kıvamını tutturmanız çok sayıda deneme yaptıktan sonra mümkün olabilir. Kayısı pestili yapımı için şu malzemelere ihtiyacınız var:

  • 1 kg kayısı
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 3 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı şeker

Kayısı Pestili Tarifi

Kayısıları temizleyin ve çekirdeklerini ayırdıktan sonra tencereye koyun. 3 su bardağı su ilave ederek iyice pişirin. Kayısılar artık dağılmaya başladığında tencere içerisinde blenderdan geçirin ve iyice pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın. Yeniden ocağa koyun ve kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine nişastayı da ilave edin ve birkaç dakika daha kaynattıktan sonra altını kapatın.

İlk sıcaklığını attıktan sonra tezgaha ya da bir tepsiye serdiğiniz temiz bez üzerine dökün. Üst yüzeyini düzelterek kurumaya bırakın. Havadaki neme bağlı olarak bu süre değişebilir. Her iki yüzeyini de kuruttuktan sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak güneş görmeyen ve serin bir yerde kurutmaya özen gösterin.

Eğer kıvamı tutturamazsanız pestili tüketmeniz de zor olur. Bu nedenle sizlere önerimiz Gümüşhane dut pestili siparişi vererek kendinizi tüm bu zahmetten kurtarmanız olacak. Gümüşhane’de yöresel tarif uygulanarak hazırlanan ve en taze dutların kullanıldığı nefis dut pestili dururken pestil yapmakla hiç uğraşmayın. Hemen pestil.net adresine tıklayın ve pestiliniz Gümüşhane’den yola çıkıp kapınıza ulaşsın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir