nasıl

İncir Pestili Nasıl Yapılır?

İncir pestili yapımı oldukça zor olan pestil çeşitlerinden biridir. Özellikle kaynatma aşamasında istenen kıvamı yakalayamazsınız maalesef hazırladığınız pestili kurutmakta ve tüketmekte zorlanırsınız.  İncir pestili tarifi arayanlar için en kolay tarifi sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle incirleri güzelce yıkayarak küçük parçalar halinde doğrayın ve üzerine üstünü örtecek kadar su koyarak tencerede kaynatmaya başlayın. Tamamen yumuşayana kadar kaynatın ve ardından mikserden geçirerek macun kıvamı almasını sağlayın. Sonrasında üzerine az miktarda nişasta ve su ekleyerek yeniden kaynatmanız gerekiyor.

Muhallebi kıvamını almasının ardından  temiz bir bez üzerine az miktarda nişasta serperek ince bir tabaka halinde bu karışımı yayın. Güneş gören bir yere koyarak tamamen kurumasını bekleyin. Kurumasının ardından bezden kaldırın bir istediğiniz ebatlarda keserek tüketime hazır bir halde muhafaza edilmesini sağlayan. Bezden kaldırmakta zorlanırsanız bezin arka tarafını  hafifçe ıslatmanız yeterli olacaktır. İncir pestili kalorisi gayet ideal olan bir gıda ancak yapımı da bir o kadar emek ve özen istiyor.

İşte bu nedenle incir pestili yapmak için uzun uğraşlar vermek yerine sitemizden sipariş vermeniz bu lezzetli atıştırmalığı yöresinden temin etmenizi sağlıyor. Gümüşhane’de en taze meyvelerle hazırlanan pestil çeşitleri sadece tek tıkla kapınıza kadar geliyor. Ayrıca sitemizden besleyici ve doyurucu olması ile ön plana çıkan köme çeşitlerini de temin edebilirsiniz. Fiyatların son derece makul olması online sipariş sitemizi benzerlerinden ayrılıyor. Hemen şimdi fiyatları ve pestil çeşitlerine göz atmaya başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir