Kuru Meyve

Gün Kurusu Kayısı Faydaları

Gün Kurusu Kayısı Faydaları

Gün kurusu şekil olarak kayısıyı andırır. Ancak oldukça farklı ve tatlı meyveler arasında yer alır. Şeftali, kayısı ailesinden olan gün kurusu oldukça lezzetli ve besin değeri yüksek olan meyvedir. Kişiler gün kurusunu ister yaş yapıda ister kurutarak tüketebilir. Aynı zamanda gün kurusu farklı lezzetler elde etmek için de kullanılır. Örneğin reçel, marmelat, şerbet, tatlı, kurabiyelerde tercih edilir. Renk ve tat vermesi için genellikle tatlıların içerisine konulur.

Gün kurusu yaz aylarında sevilen meyveler arasındadır. Ancak kış ve bahar aylarında da kullanılmak üzere kurutularak farklı tatlar elde edilir. Sağlıklı atıştırmalık olarak gün kurusu kayısı en iyi seçenekler arasındadır. Özellikle tatlı krizlerinde gün kurusu kayısı tüketerek kişiler günlük ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılayabilir. Organik, kaliteli, hijyenik şartlara uygun şekilde üretilen gün kurusu kayısı pestil.net üzerinden hızlı ve güvenli şekilde alınabilir. Gün kurusu kayısıların lezzeti organik ve kaliteli olmasından kaynaklıdır. Aynı zamanda pestil.net üzerinden alınan kuru meyvelerde hiçbir katkı maddesi bulunmaz. Sağlıklı atıştırmalık seçeneklerinin fazla olması kişilerin günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar. Gün kurusu kayısı faydaları şunlardır:

  • En çok bilinen etkisi kalp sağlığını korumasıdır. Kalbin güçlenmesini sağlayarak kriz ve hastalıklara karşı korur.
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • Dişlerin kuvvetlenmesine yardımcı olur ve çürük oluşumunu engeller.
  • İçeriğinde demir bulunduğu için kansızlığı giderici etkisi vardır.
  • Hamileler rahatlıkla sağlıklı atıştırmalık olarak gün kurusu kayısı tüketebilir. Ancak miktarını doktora danışılmalıdır.
  • Şeker hastaları dikkatli ve dengeli şekilde tüketmelidir.
  • Gün kurusu kayısı metabolizmanın çalışmasını hızlandırır ve kilo verdirmeye yardımcı olur.

Gün Kurusu Kayısı Nasıl Yapılır?

Organik olarak toplanılan gün kurusu kayısılar öncelikle yıkanmalıdır. Düz, güneş alan bir yere bez ya da örtü serilmeli üzerine gün kurusu kayısıları yan yana gelecek şekilde dizilmelidir. Aralıklarla dizilen gün kurusu kayısılar daha hızlı ve eşit şekilde kurur. Kayısı kurusu yapmak için rengin aynı kalması için kükürt kullanılır ve sineklenmemesi için meyvelerin üzerine tülbent serilir.

Gün Kurusu Kayısı Kaç Kalori?

Gün kurusu kayısı diyetlerde detoks yapılan süreçlerde rahatlıkla tüketilebilen besinler arasında yer alır. Bir adet gün kurusu kayısı yaklaşık olarak 25 kaloridir. Günlük olarak 3 adet gün kurusu kayısı tüketilmesi hem kişileri tok tutar hem de alınması gereken vitamin minerallerin alınmasını sağlar.

EN TAZE KURUMEYVE ÜRÜNLERİ GÜMÜŞHANE'DEN

PESTİLİN ANAVATANI GÜMÜŞHANE'DEN DİREKT KARGO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir