nasıl, pestil

Gümüşhane’nin Meşhur 5 Pestil Çeşidi

Pestil ve Köme , coğrafi işaret olarak Gümüşhane şehrine tescillidir. Gümüşhane yöresinde pestil ve köme ürünleri Dut pekmezinden yapılmaktadır. Her ay tonlarca üretim yapılan pestil ve köme çeşitlerinden en meşhur olanları sizler için listeledik.

1. Pestil

gümüşhaneden fındıklı pestil 1 kg

Pestil , ilk bilinen gümüşhane tatlısıdır. Eskiden yaz aylarında yapılan ve saklanarak kış aylarında tüketilmektedir. Kış aylarında tüketilmesinin sebebi enerji vermesidir. Pestil çeşitleri ise sade pestil, Cevizli Pestil ve Fındıklı pestil olarak üretilmektedir.

2. Cevizli Köme

Gümüşhane de Cevizli köme, diğer yörelerde cevizli sucuk

İplere dizilen cevizlerin dut pekmezine batırılması sonucu meydana gelmektedir. Diğer yörelerde adı geçen cevizli sucuk’tan farkı ise bu batırılma işleminin daha fazla yapılmasıdır. Kömenin dış kısmına fındık parçaları eklenerek Pikolalı köme yapılmaktadır. Pikolanın anlamı fındığın en küçük ve tatlı halidir.

3. Muska Pestili

Fındık ezmesi ile hazırlanan harcı pestilin içerisine serip üçgen şeklinde sarılması ile yapılmaktadır. Pestil ve Kömeden sonra en meşhur pestil çeşididir.

4. Ballı Pestil

Ballı Pestil , gümüşhaneden gönderilmektedir.

Ballı pestil , fındıklı pestil veya sade pestil üzerine bal dökerek her tarafa yayılması sağlanır . üzerine dökülen fındık parçaları ile birlikte rulo şeklinde sarılır. Rulo halinde getirilen pestili 2 cm şeklinde kesilerek ballı pestil yapılır. Bu pestil türünün adı firmalarda farklı isimlerle satılabilir.

5. Rulo Pestil Sarma

Gümüşhane pestil sarması

Pestil sarması , sade pestil ile yapılmaktadır. üzerinde fındık veya ceviz olmayan bu pestili boylamasına ve enlemesine kesilerek içine fındık ezmesi konulur . Daha sonra rulo haline getirilir. Pestil sarmasının dışına hindistan cevizi ve antep fıstığı kullanarak farklı lezzetler elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir