gümüşhane

Gümüşhane’de Gezilecek Yerler

İçerisinde kiliseden ören yerine, köprüden hamama tam 391 adet tescilli taşınmaz kültür varlığı bulunan Gümüşhane, mutlaka gidilmesi gereken kentlerden biridir. Özellikle mimarisiyle sizi çok etkileyecek pek çok yer bulabilirsiniz. Gümüşhane’de gezilebilecek yerler listesine hemen şimdi göz atmaya başlayın!

  • Satala Antik Kenti

Sadak Antik Kenti olarak da bilinen Satala Antik Kenti şehir merkezine 99 km mesafede bulunuyor. Bu kentin zamanında inşa edilmesinin nedeni aslında Fırat Nehri sınırını korumakmış. Yani karakol kentlerden biri olarak inşa edildiğini belirtebiliriz. Roma döneminden kaldığı tahmin edilse de bu bilgiyi doğrulayan buluntuların sayısının az olması da oldukça ilginç!

  • Karaca Mağarası

Karaca Mağarasına ‘mağara’ demek haksızlık olabilir çünkü tam bir yeraltı sarayı! Özellikle farklı renklerde sarkıtları gördüğünüzde uzun uzun seyretmek isteyeceksiniz. Bu arada mağaranın ilginç yönlerinden biri de doğal klima özelliği sayesinde astım hastalarının burada kendini çok daha iyi hissediyor olmasıdır. Traverten basamakları ve sütunlar da mağaranın etkileyici yönler arasında bulunuyor.

  • Krom Vadisi

Çok sayıda maden kaynağı bulunduğundan zamanında pek çok savaşın da konusu olan Krom Vadisi’ne rotanızı çevirmeniz durumunda tamamı tescilli olan 15 kilise ve şapel i de görme şansına sahip olursunuz. Özellikle Rum döneminden kalma olan ve taştan yapılmış olan evleri de gezmek için mutlaka zaman ayırın. Vadinin rakımı bir hayli yüksek olduğundan tertemiz bir havası var!

  • Sarıçiçek Köy Odaları

2 asır öncesinde Gümüşhane’ye gelenleri ağırlamak için inşa edilen köy odaları bugün halen yapılma amacına hizmet ediyor. Yolu Gümüşhane’den geçenler mutlaka Sarıçiçek Köy Evleri’ne de uğruyor ve dinleniyor. Bu odaların en önemli özelliklerinden biri süslemelerin ilk günkü özelliğini halen koruyor olmasıdır.

  • Kov Kalesi

Kale’nin inşası 1361 yılında tamamlanmış. Ülkemizde görebileceğiniz en eski kalelerden biri olan Kov Kalesi 3. Aleksios tarafından inşa edilmiş olsa da daha çok Selçuklular tarafından kullanılmış. Kalenin etrafında ortaçağ döneminden kalma çok sayıda tarihi eser bulunmuş.

Gümüşhane’de sevdiklerinize hediyelik almak için ayıracağınız zamanda da bol bol gezin. Hediyelikleri sitemizden sipariş vererek kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir