gümüşhane

Gümüşhane Tomara Şelalesi

Gümüşhane’nin mutlaka gezilmesi gereken en güzel yerlerinden biri de Tomara Şelalesi oluyor. Kentin Şiran İlçesi sınırları içerisinde, Seydibaba Köyü’nde bulunan şelale en az kendisi kadar etkileyici bir güzelliğe sahip olan bitki örtüsü ile de görenleri kendine hayran bırakıyor. Suyun bir vadiden süzülüşü ve çıkardığı ses ziyaretçileri adeta hipnotize ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda 6,5 milyon TL’lik yatırımla çok daha güzel bir çehreye bürünen bu bölgede cam seyir terası da bulunuyor. 70 dekarlık bir alanda muazzam bir güzellik sergileyen Tomara Şelalesi kente tam 1380 metre yükseklikten göz kırpıyor. Kaynağını yer altı sularından alan şelalenin en önemli özelliklerinden biri pek çok şelale gibi yazın kurumuyor olmasıdır. Kısmen suyunda bir azalma olsa da yaz mevsiminde de 25 metre ve 15 metre yükseklikten akmaya devam ediyor.

Dağın eteğinde çok sayıda farklı kaynaktan su akıyor olması da bu şelaleyi benzerlerinden ayırıyor. Bu arada kaynaklara yöre halkının ‘kırk gözeler’ adını taktığını ve bu şekilde andığını da belirtebiliriz. Şelaleye dair çok sayıda farklı rivayet bulunuyor ve adeta efsaneler ile anılan doğal güzelliklerden biri haline geldiğini de belirtebiliriz.

Dik Yamaçlarla Çevrili Tomara Şelalesi

Çevresinin oldukça dik yamaçlarla çevrili olması yerli ve yabancı turistleri yıldırmıyor. Bölge halkı da şelalenin muazzam manzarası eşliğinde piknik yapmayı ve bu bölgede zaman geçirmeyi tercih ediyor. Özellikle 2009 yılında ilki düzenlenen ‘Şiran Tomara Şelalesi Kültür ve Turizm Festivali’ bu doğa harikasının çok daha fazla ilgi görmesini sağlamış gibi görünüyor. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen festival kapsamında Bayraktepe yürüyüşü, halk oyunları, bisiklet yarışları da düzenleniyor. Son derece renkli görüntülere sahne olan festivalde müzik ve eğlence odaklı çeşitli programlar da düzenleniyor.

Tomara Şelalesi Kaç Km Uzaklıkta?

  • Seydibaba Köyüne 6 km uzaklıkta
  • Sarıca Köyüne 7 km uzaklıkta
  • Şiran ilçesine 23 km uzaklıkta
  • Gümüşhane’ye 113 km uzaklıkta
  • Trabzon’a 213 km uzaklıkta

Bonus Bilgi:

Bölgede hem otel hem de lokanta fiyatlarının gayet uygun olduğunu söyleyebiliriz. Şiran’da konaklayabileceğiniz oteller mevcut ve şelaleye gitmek için en uygun zaman temmuz ile ağustos aylarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir