pestil

Gümüşhane Pestil Köme

Türk Patent Enstitüsü tarafından 2004 yılında tescillenen Gümüşhane pestil kömesi eşsiz lezzetiyle sofraları taçlandırıyor. Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği bu özel ve yöresel gıdanın üretiminde tercihe göre üzüm, erik, dut, bal, süt, şeker ve un kullanılıyor. Geleneksel tarifi hiç değiştirilmeden hazırlanan bu lezzet besleyici ve doyurucu olmasıyla da beğeni topluyor.

Sade olarak hazırlanabildiği gibi içerisine fındık ya da ceviz ilave edilerek de hazırlanabilen Gümüşhane pestil köme içerdiği vitamin ve mineraller açısından da faydalı bir gıdaya dönüşüyor. Bağışık sistemini kuvvetlendiren ve vücudun hastalıklara karşı direncini artıran yöresel lezzet aynı zamanda günlük şeker ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı yolu oluyor.

Gümüşhane’de bu yöresel lezzet, köme, cevizli sucuk, orcik, bandırma ya da şeker sucuk olarak da adlandırılabiliyor. Bölgede pestil köme en çok dut ve üzüm kullanılarak üretiliyor olsa da erik, keçiboynuzu, incir, kayısı gibi meyvelerden de Gümüşhane pestil köme çeşitleri üretilebiliyor. Bu çeşitlilik, zamanında herkesin kendi bahçesinde yetiştirdiği meyvelerle bu yöresel lezzeti yapıyor olmasından kaynaklanıyor.

Gümüşhane’de her yıl yaklaşık 5 bin ton pestil ve köme üretiliyor. Gümüşhane’nin iklimi nedeniyle her yıl bol miktarda dut meyvesi yetiştiğinden bölgede pestil ve köme yapımından diğer meyvelerden çok dut kullanılıyor. Taze haliyle toplanıp hemen pestil ve köme yapımı için kullanıldığından dut lezzetini bu yöresel gıdalara da salıyor. İşte bu nedenle Gümüşhane’de üretilen pestil ve kömenin tadına doyum olmuyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir