gümüşhane

Gümüşhane Neyi İle Meşhur?

Gümüş yatakları nedeniyle asırlardır çeşitli medeniyetlerin ilgi odağı olan Gümüşhane, bir vadi üzerine kurulu olan kentler arasında yer alıyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor olması nedeniyle de önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelen Gümüşhane hem madenciliğin hem de ormancılığın geliştiği şehirlerden biri olma özelliğini de koruyor. Gümüşhane’nin neyi meşhur araştırması yaptığınızda karşınıza çok sayıda farklı unsur çıkar.

  • Osmanlı’dan Kalma Köprüleri

Gümüşhane dendiğinde akla ilk gelenlerden biri Osmanlı döneminden bu yana halen dimdik ayakta kalmayı başaran tarihi köprüler oluyor. Elbette ülkemizin pek çok kentinde tarihi köprüler mevcut ancak Gümüşhane’deki köprü sayısı tam 41! Üstelik Osmanlı döneminin en meşhur birkaç köprüsünden biri olan Tohumoğlu Köprüsü de bu ilin sınırları içerisinde bulunuyor.

  • Gendirme Pilavı

Gümüşhane’nin yanı sıra Erzincan yöresinde de meşhur olan gendirme pilavı et kullanılarak hazırlanıyor ve klasik pilav pişirme tekniğinden çok daha farklı bir teknikle pişiriliyor. Tadına bakanların büyük bölümü bu lezzeti çok beğeniyor ve tarifini de öğrenmek istiyor. Ancak Yapımının ve özellikle de pişirilmesinin hatırı sayılır bir emek istediğini de belirtmek gerekiyor.

  • Kuşburnu Çayı

En az siyah çay kadar çok tüketilen kuşburnu çayı da artık bu şehrin simgelerinden biri haline gelmiş durumda… Bildiğiniz kuşburnu lezzetinden çok daha farklı bir tada sahip olması, demlenmesinin çok iyi yapılmasından kaynaklanıyor. Kentte halen akşamları siyah çay kadar kuşburnu çayının da tüketildiğini ve gelen misafirlere de ikram edildiğini söyleyebiliriz.

  • Gümüş Objeler

Bölgede gümüş yatakları çok olunca gümüşün her halini görmeniz de mümkün oluyor. Çarşılarında tamamı el yapımı olarak hazırlanan yüzlerce gümüş hediyelik eşya satılıyor. Özellikle ilçelerde gümüşe yıllarını vermiş ustaların birbirinden güzel eserlerini satın alabilirsiniz.

  • Zilli Kilimler

Kökleri Orta Asya’ya kadar dayanan zilli kilimler de Kelkit ilçesinde üretiliyor ve satılıyor. Yabancı turistler de bu sıra dışı kilim çeşitlerine çok fazla ilgi gösteriyor.

  • Pestil

Gümüşhane denince akla ilk gelenlerden biri de pestil oluyor. Dur, üzüm gibi farklı meyvelerden yapılan ve lezzetiyle kendine aşık eden pestil pek çok farklı formda karşınıza çıkıyor. Pestilin kalorisi 100 gramda 395 kcal ve 1 porsiyonda 70 gram pestil oluyor. Ancak Gümüşhane pestilinin tadına bakmak için bu kente gitmenize gerek yok. Sitemizden sipariş verin, kapınıza kadar gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir