pestil

Evde Pestil Yapımı

Cevizli Pestil , Gümüşhane'den gönderilmektedir.

Evde pestil yapımının son derece meşakkatli olduğu uyarısıyla başlayalım. İstediğiniz lezzeti ve kıvamı yakalamanız güç olabilir. Pek çok farklı meyveden yapılabilen pestil için öncelikle meyveleri iyice temizlemeniz gerekiyor. Sonrasında içerisinde ideal oranda nişasta, şeker ve su eklemelisiniz ki kıvamı yakalamak için oranları çok iyi belirlemeniz lazım. Aksi halde çok katı ya da çok cıvık bir karışım olabilir.

Evde Pestil Yapımı Tarifi

  • 1 kilo üzüm
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1 çay bardağı su

Yapılışı

Meyveleri temizledikten sonra üzümleri bir süzgece koyarak bastırın ve altına bir kap koyarak suyunu çıkarın. 1 kilo üzümden yaklaşık 70 ml meyve suyu çıkar. Üzüm suyunu yaklaşık 15 dk boyunca kaynatın.

Başka bir kapta nişasta ile suyu karıştırın ve içerisine şekeri de ilave ederek yeniden karıştırın. Bu karışımı tencerede kaynattığınız üzüm suyuna ilave edin. Karışım özleşene kadar yeniden kaynatmanız gerekiyor. Bu süre 5 ila 10 dakika arasında değişebilir. Sonrasında ocağın altını kapatın ve ilk sıcaklığını atmasını bekleyin. (Soğumasını değil, ilk sıcaklığını atmasını)

Ardından tezgaha temiz bir bez serin ve üzerini iyice nişasta ile kaplayın. Nişasta pestilin beze yapışmasını önlemek amacıyla kullanılıyor. Sonrasında tenceredeki karışımı bezin üzerine dökün ve ince bir tabaka halini alacak şekilde spatula ile yayın. Oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Bu süre havadaki nem oranına bağlı olarak birkaç gün de sürebilir, 5 ila 6 gün de sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir