pestil

Erik Pestili Nasıl Yapılır?

Erik aslında pestil yapımında yoğun bir şekilde tercih edilen bir malzeme değil. Ancak yine de erik pestili tarifi isteyenler için aktaralım. Yapımının çok kolay olmasına karşın lezzet ve kıvamını tutturmanın da bir o kadar zor olduğu uyarısının ardından malzemeleri sıralayalım:

  • 2,5 kilo erik
  • 4 çorba kaşığı şeker
  • 3 çorba kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı su

Ekşi Pestili Tarifi

Erikleri bir taşım kaynatın. Sonrasında süzgeçten geçirerek suyunu süzün. Bu suya şekeri de ilave edin. Suyun içerisinde nişastayı ayrı bir kapta seyreltin ve bu karşıma ilave ederek yeniden kaynatın. Yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca kaynatmanızı tavsiye ederiz.

Sonrasında bir tepsi içerisine ya da tezgaha temiz bir bez serin ve üzerine nişasta dökün. Nişasta pestilin beze yapışmaması için kullanılıyor. İnce bir tabaka halinde olacak şekilde bezin üzerine karışımı dökün ve spatula ile yüzeyini düzeltin. Her iki tarafı iyice kuruyana kadar beklemeniz gerekiyor. Sonrasında bezden çıkararak tüketebilirsiniz.

Elbette erik, keçiboynuzu gibi meyvelerden de pestil yapabilirsiniz. Ancak hiç birinden dut pestilinden aldığınız lezzeti alamazsınız. Gümüşhane’den kapınıza kadar gelebilecek olan dut pestili siparişinizi pestil.net adresinden iletebilirsiniz. Gümüşhane’nin en taze dutları dalından toplanıp hiç bekletilmeden pestil yapımında kullanılıyor. İşte bu nedenle kapınıza gelecek olan dut pestilinin mutfağınızda bir lezzet şölenine dönüşmesine hazır olun.

Cevizli Pestil 1 kg

62,00 
Gümüşhane fındıklı pestil
Kapat

Fındıklı Pestil 1 kg

62,00 
Kapat

Cevizli Pestil 500 gr

34,50 
Kapat

Sade Dut Pestili 1 kg

49,00 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir