Pestil ve Köme

Dut Pestilin Faydaları Nelerdir?

Gümüşhaneden dut pestili

Kışın tüketmek üzere yapılan kış yiyeceklerinden birisi pestildir. Dut pestili, soğuk aylarda bağışıklık kuvvetini arttırmak ve enerji sağlamak için yazdan kurutulur. Besin kaynağı bakımından bol miktarda enerji kaynağına sahip olan pestilin faydaları saymakla bitmez. 100 gr kadar pestil içerisinde 332 kcal enerji, 1260 mgr potasyum, 33 mgr sodyum ve 39 mgr kadar fosfor bulunmaktadır. Potasyum açısından oldukça zengin olan pestil kalp ve damar hastalıklarının giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu açıdan pestil tüketiminin kültürümüzde ve yemek menümüzde önemli bir yeri vardır.

Cevizli Köme Yapımı

Ceviz,dut şırası ve nişasta ile hazırlanan cevizli köme yapımı için bu değerli besinleri karıştırarak kömenizi hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri karıştırıp 3 ya da 4 kez bastırma işlemi yapmak gerekir. Böylece iyice özleşen pestilimiz yemeye hazır hale gelir. Ek olarak enerji deposunu arttırmak ve vitamin değerini arttırmak adına isterseniz bal da ekleyebilirsiniz. Fındık parçaları ile de kömenizi zenginleştirebilirsiniz. Pestil köme, tam bir enerji deposudur. Tatlı krizini doğal ve sağlıklı yollardan karşılamak adına kömeden faydalanabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin Pestil Tüketin

Bağışıklık sistemi, vücudun direnç kazanmasında aktif rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemi özellikle kışın soğuk zamanlarda düşer ve bu zamanlarda daha kuvvetli besinlere ihtiyaç duyarız. Dut pekmezi, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Bol miktarda enerji içeren vitaminler açısından zengin olan dut pekmezim sayesinde vücudumuzun direnci artar ve bağışıklığımız daha güçlü bir hale gelebilir. Biyolojik değeri yüksek protein ve pek çok faydaları içerisinde barındıran pestil A,D,E,K ve B vitaminleri açısından da zengin bir besindir. Bu da vücudumuza besin değeri yüksek ve yararlı olan pek çok vitamin ve mineralin girmesi demektir. Böylece metabolizmamız güçlenir, bağışıklık sistemimiz en yüksek dereceye gelir. Bu bakımdan pestil tüketimine hayatımızda yer vermememiz ve bu değerli besini tüketmemiz oldukça gerekli ve önemlidir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.