pestil

Dut Pestili Kaç Kalori?

Gümüşhaneden dut pestili

Eşsiz lezzeti ve sağlığa olan faydaları nedeniyle sofralardan eksik edilmemesi gereken dut pestili tatlı ihtiyacını karşılamak için de sıklıkla tüketiliyor. Çok sayıda kişi pestil kalori değerlerini merak ediyor. Özellikle düzenli olarak dut pestili tüketenler için kalori değerleri daha fazla önem kazanabiliyor. Genel olarak 100 gram dut pestilinin 395 kalori olduğunu belirtebiliriz.

Pestilin kalori değeri çok düşük değildir. Fakat gün içerisinde tükettiğiniz diğer tatlı çeşitlerinin kalorisi ile kıyaslandığında pestilin kalorisinin bazı tatlılardan daha düşük olabildiği de göze çarpıyor. Bir kıyaslama yapabilmeniz için en çok tüketilen tatlı çeşitlerini sizlere kalori değerleri ile birlikte aktaralım.

 

  • 1 porsiyon sufle: 396 kcal
  • 1 porsiyon güllaç: 458 kcal
  • 1 porsiyon trileçe: 301
  • 1 porsiyon profiterol: 460 kcal
  • 1 porsiyon puding: 268 kcal
  • 1 porsiyon sütlaç: 266 kcal
  • 1 porsiyon Kemalpaşa: 466 kcal
  • 1 porsiyon kadayıf: 244 kcal
  • 1 porsiyon revani: 697 kcal
  • 1 porsiyon cevizli baklava: 456 kcal

Gördüğünüz gibi pestil pek çok tatlı çeşidinden kalori değeri daha düşük olan gıdalardan biridir. Ayrıca yukarıda sıraladığımız tatlı çeşitleri ile içerdiği mineral ve vitaminler açısından kıyaslandığında da pestilin daha faydalı bir atıştırmalık türü olduğu sonucuna hemen varabiliriz.

Pestil Kilo Aldırır mı?

Orta büyüklükte olan 1 porsiyon dut pestili aşağı yukarı 70 gramdır. 70 gramlık bir dut pestilinde 277 kalori bulunuyor. Ancak bu değerlerin pestilin üretiminde kullanılan malzemelere göre değişebileceğini ve tahmini değerler olduğunu belirtmek isteriz. Kalori hesaplamaları kapsamında pestil kilo aldırır mı sorusu da akıllara geliyor. Ancak bu soruya net bir yanıt verilemez.

Çünkü gün içerisinde dut pekmezinin yanı sıra hangi yiyeceklerden ne kadar tükettiğiniz, spor ya da egzersiz yapıp yapmadığınız ve metabolizma hızınıza bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişecektir. Elbette dut pestili besin değeri oldukça yüksek. Besleyici ve bir o kadar da faydalı bir gıdadır. Ancak aşırı tüketimi ve hareketsiz bir yaşam kilo almanızı beraberinde getirebilir.

Ancak gün içerisinde spor yapmaya mutlaka zaman ayırıyor, mevsiminde olan sebzeleri tüketiyor, yeterli miktarda su içiyor ve hareketli bir yaşam tarzını uyguluyorsanız, günde 1 porsiyon pestil tüketmeniz, tek başına kilo almanız için yeterli bir unsur olmaz. Elbette az önce de değindiğimiz gibi gün boyunca neler tükettiğiniz de pestil kilo yapar mı sorusunun yanıtında belirleyici oluyor.

Dut pestilinde potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller yüksek oranda bulunuyor. Vücudun mineral ihtiyacının karşılanmasında büyük katkı sağlayan dut pestili faydaları düşünüldüğünde tüketilmesi önerilen gıdalar arasında yer alıyor. Türkiye’de kansızlık problemi yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu nedenle demir içerikli gıdaların tüketilmesinde fayda var.

Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için pestil gibi faydalı gıdalara yönelmeniz daha doğru bir seçim olur. Online sipariş sitemizden dilediğiniz pestil türü için sipariş verebilirsiniz.

Ürünlerimizi İncelediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir