pestil

Dut Pestili Kaç Kalori?

Eşsiz lezzeti ve sağlığa olan faydaları nedeniyle sofralardan eksik edilmemesi gereken dut pestili tatlı ihtiyacını karşılamak için de sıklıkla tüketiliyor. Çok sayıda kişi pestil kalori değerlerini merak ediyor. Özellikle düzenli olarak dut pestili tüketenler için kalori değerleri daha fazla önem kazanabiliyor. Genel olarak 100 gram dut pestilinin 395 kalori olduğunu belirtebiliriz.

Orta büyüklükte olan 1 porsiyon dut pestili aşağı yukarı 70 gramdır. 70 gramlık bir dut pestilinde 277 kalori bulunuyor. Ancak bu değerlerin pestilin üretiminde kullanılan malzemelere göre değişebileceğini ve tahmini değerler olduğunu belirtmek isteriz. Kalori hesaplamaları kapsamında pestil kilo aldırır mı sorusu da akıllara geliyor. Ancak bu soruya net bir yanıt verilemez.

Çünkü gün içerisinde dut pekmezinin yanı sıra hangi yiyeceklerden ne kadar tükettiğiniz, spor ya da egzersiz yapıp yapmadığınız ve metabolizma hızınıza bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişecektir. Elbette dut pestili besin değeri oldukça yüksek. Besleyici ve bir o kadar da faydalı bir gıdadır. Ancak aşırı tüketimi ve hareketsiz bir yaşam kilo almanızı beraberinde getirebilir.

Dut pestilinde potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller yüksek oranda bulunuyor. Vücudun mineral ihtiyacının karşılanmasında büyük katkı sağlayan dut pestili faydaları düşünüldüğünde tüketilmesi önerilen gıdalar arasında yer alıyor. Türkiye’de kansızlık problemi yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu nedenle demir içerikli gıdaların tüketilmesinde fayda var.

Ürünlerimizi İncelediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir