nasıl

Çilek Pestili Nasıl Yapılır?

Çilek pestili yapmak istiyorsanız ideal kıvamı yakalamak için bir hayli uğraşmanız gerektiğini belirtelim. Çilek pestili yapımı için öncelikle çilekleri iyice yıkamanız ve küçük parçalar halinde doğramanız gerekiyor. Ardından üzerini örtecek kadar tencereye su koyun ve çiçeklerinizi haşlamaya başlayın.  Süzgeçten geçebilecek kadar yumuşak bir kıvam almasının ardından çileklerinizi süzgeçten geçirin ya da miktardan çekin.  Sonrasında çilek pestili tarifi için ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Bu aşama ilkinden daha zordur çünkü ideal kıvamı yakalamanız gerekiyor. İdeal kıvamı yakalamak için bu karışımın içerisine ideal miktarda nişasta ve su eklemeniz gerekiyor. Ardından yeniden karışımı kaynatmaya başlayın ve muhallebi kıvamını yakalamaya çalışın. Bu kıvamı yakaladığınızda temiz bir bez üzerine nişasta serperek karışımı bu bez üzerine dökün. İnce bir tabaka halinde bu karışımı döktükten sonra güneşe sererek kurumasını sağlayın. Sonrasında bezden ayırarak istediğiniz şekilde kesin ve saklama kabında muhafaza edin. Çilek pestili kalori bakımından da ideal atıştırmalıklardan biri olmasına karşın  yapımı son derece zor olduğundan hazır pestil siparişi vermeniz daha pratik olacaktır.

Pestil siparişi için sitemizde tıklayabilir ve hemen çeşitlerimize göz atmaya başlayabilirsiniz.  Pestil çeşitlerini yöresinden yani Gümüşhane’den temin etmek için en doğru adres pestil.net oluyor. Sizleri pek çok farklı pestil çeşidini en uygun fiyatlarla satın alma şansını sunuyoruz.  Yapmanız gereken sadece seçtiğiniz ürünleri sepetinize eklemeniz ve sipariş vermeniz olacak. Türkiye’nin her yerinden sipariş kabul ediyoruz!

Gümüşhaneden Pestil ve Köme Çeşitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir