köme

Cevizli Sucuk Hangi Yöreye Ait?

Gümüşhane de Cevizli köme, diğer yörelerde cevizli sucukHalk arasında orcik, köme, şekerli sucuk ya da şıralı sucuk olarak da adlandırılan cevizli sucuk besleyici ve bir o kadar da faydalı bir gıda olmasıyla benzerlerinden ayrılıyor. Cevizli sucuğun  hangi yöreye ait olduğu iyi konusunda ise akılların bir hayli karışık olduğunu fark ediyoruz. Bu nedenle internet ortamında da cevizli sucuk hangi yöreye ait sorusunun yanıtı merak ediliyor. Öncelikle sizlere daha fazla bekletmeden cevizli sucuğun Gümüşhane yöresine ait bir lezzet olduğu bilgisini aktaralım.

Elazığ, Artvin, Kahramanmaraş gibi illerde de yoğun bir şekilde yapılıyor ve tüketiliyor olması akılların karışmasını  beraberinde getiriyor. Ancak cevizli sucuk Gümüşhane yöresine ait olan benzersiz lezzetlerden biridir.  İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran ve bu yönüyle en faydalı atıştırmalıklardan biri olarak değerlendirilen cevizli sucuk kalori değeri de sıklıkla merak edilen bir gıda!

Cevizli Sucuk Kaç Kalori?

Cevizli sucuğun yapımında kullanılan malzemeler kalori değerinin farklı olmasını sağlayabilir. Ancak genel olarak 100 gram cevizli sucuğun aşağı yukarı 332 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde tatlı ihtiyacınızı karşılamak için de tüketebileceğiniz cevizli sucuk kalori değeri bakımından pek çok tatlı türünden daha cazip bir seçeneğe dönüşüyor. Çünkü sıklıkla tüketilen tatlı çeşitlerinin kalorisi ile kıyaslandığında cevizli sucuğun kalorisinin düşük olduğu göze çarpıyor.

Ayrıca cevizli sucuk kilo yapar mı ya da kilo aldırır mı konusu da gündemde! Ancak bu soruya net bir yanıt vermek  yanıltıcı olur. Çünkü gün içerisinde cevizli sucuk da birlikte neler tükettiğiniz, hareketsiz bir yaşam sürüp sürmediğiniz ya da metabolizma hızınız gibi bazı unsurlara bağlı olarak  bu sorunun yanıtı değişiyor.  Bununla birlikte gün içerisinde çok miktarda tüketmeniz de yüksek oranda kalori almanız anlamına geldiği için kilo almanıza sebebiyet verir.

İdeal oranda tüketilmesi bu gıdanın faydalarından maksimum düzeyde istifade etmenizi sağlar. Özellikle cevizli sucuk cinsellik  konusunda sıkıntı yaşayanlar için de cazip bir atıştırmalık oluyor. Enerji vermesi ve aynı zamanda vücudun günlük mineral ile vitamin ihtiyacının bir bölümünü karşılaması cevizli sucuğun her geçen gün daha fazla ilgi görmesini beraberinde getiriyor. Online sipariş sitemizden uygun fiyatlarla sipariş vererek cevizli sucuğu temin edebilirsiniz.

Meşhur Gümüşhane Cevizli Sucuk (Köme) ürünlerini incelediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir